Często decydując się na ślub, a później w jego trakcie wypowiadając słowa przysięgi małżeńskiej „(…) oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci…”, wierzymy, że tak właśnie będzie. Oczywiście nie bierzemy nawet pod uwagę innego rozwiązania, niż to, kiedy spędzamy wspólnie życie, aż do późnej starości, wychowując swoje dzieci, doglądając wnuków. Ale życie pisze różne scenariusze i czasem po kilku czy nawet kilkudziesięciu latach okazuje się, że nasze drogi muszą się rozejść. Decydujemy się na rozwód. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak przygotować się do niego od kwestii formalnej. Przeczytaj go koniecznie!
Pozew o rozwód
Zacznijmy od tego, że pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać po podjęciu decyzji o rozwodzie, jest przygotowanie pozwu rozwodowego. Otóż w trakcie pisania pozwu rozwodowego nie musimy korzystać z pomocy adwokata. Oczywiście możemy napisać go samodzielnie, ale powinniśmy tylko wiedzieć, jak poprawnie napisać pozew rozwodowy, co samo w sobie nie jest trudnym zadaniem. Ponadto na gotowym pozwie rozwodowym nie jest też potrzebny podpis adwokata, notariusza, radcy prawnego, etc.
Jak poprawnie napisać pozew rozwodowy?
Przede wszystkim w pozwie rozwodowym określamy strony postępowania rozwodowego: powód – małżonek wnoszący pozew rozwodowy i pozwany – małżonek, z którym powód chce się rozwieść. Poza tym należy również podać dokładne dane obu stron, takie jak: imiona, nazwiska, adresy zameldowania. Kolejnym elementem, który powinniśmy zawrzeć w treści pozwu jest wskazanie żądania pozwu, czyli z sprecyzowanie, czego oczekujemy od sądu: orzeczenia winy z jednej stron lub nie orzekania o winie, zasądzenia alimentów, ustalenia władzy rodzicielskiej, eksmisji współmałżonka, przeniesienia na niego kosztów sądowych, etc.
Adwokat w Krakowie - KKPR.pl