Już za nami V Forum Gospodarcze InvestExpo w Chorzowie, zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia!

Pod hasłem „Smart business, smart solutions – co zrobić, żeby zarobić na innowacyjnych rozwiązaniach” odbyło się 21 marca 2013 roku w Hotelu Arsenal Palace w Chorzowie V Forum Gospodarcze InevstExpo. To spotkanie biznesowe skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw rozpoczęło cykl wiosennych konferencji InvestExpo objętych honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Organizatorem cyklu konferencji InvestExpo jest Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych oraz agencja eventowa Andy Hoz.

Uroczystej inauguracji V Forum Gospodarczego InvestExpo dokonał Bernard Błaszczyk - były wiceminister środowiska oraz gospodarki, a obecnie Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, który w swoim przemówieniu zwrócił szczególną uwagę na kwestię elektrowni wiatrowych oraz inteligentnych sieci energetycznych i zaawansowanych rozwiązań technologicznych stosowanych w energetyce.

Następnie zgromadzonych uczestników przywitał Przemysław Jura, Prezes Zarządu Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych oraz Koordynator Zarządzający Ponadregionalną Siecią Aniołów Biznesu – Innowacja (PSAB-I), który w ramach Forum Gospodarczego otworzył konferencję naukowo-informacyjną PSAB-I zatytułowaną „Sieci Aniołów Biznesu szansą dla projektów technologicznych i informatycznych”. Swoją prelekcją Przemysław Jura wprowadził słuchaczy w tematykę inwestycji dokonywanych przez Aniołów Biznesu oraz wyjaśnił czym różni się ten model finansowania od funduszy VC/PE i kredytu bankowego. Ponadto wyjaśnione zostało kim są Aniołowie Biznesu i na czym polega funkcjonowanie sieci zrzeszających prywatnych inwestorów kapitałowych. Jako przykłady anielskich inwestycji Przemysław Jura omówił projekty zrealizowane z sukcesem w ramach PSAB-I i serdecznie zaprosił wszystkie osoby posiadające ciekawe, innowacyjne pomysły biznesowe do nawiązania kontaktu i współpracy.

W kolejnym wystąpieniu Łukasz Zjawiński z TechMine Innovation Community przedstawił typowe problemy młodych przedsiębiorców, którzy dopiero startują ze swoim biznesem. Na bazie własnego doświadczenia współpracy ze środowiskiem startupowym udzielił również kilku cennych rad, które zapewne przydadzą się u progu zawodowej drogi do sukcesu wszystkim początkującym przedsiębiorcom, którzy uczestniczyli w Forum.

Podczas tej części spotkania odbył się również interesujący panel dyskusyjny pt. „Czy Anioł Biznesu chętnie inwestuje w branże energetyczne i informatyczne? Doświadczenia polskiego rynku”. Wśród ekspertów znalazł się Grzegorz Dymek – aktywny inwestor i przedsiębiorca, Mateusz Pycia– przedsiębiorca, założyciel GlobKuirer.pl oraz Łukasz Zjawiński z TechMine Innovation Community, a także Emilia Zwiewka – Ambasadorka Kobiecej Sieci Aniołów Biznesu.

Po panelu dyskusyjnym miały miejsce jeszcze dwa wystąpienia wyrażające punkty widzenia pomysłodawcy i inwestora w perspektywie finansowania innowacji. O tym jak udało się znaleźć Anioła Biznesu i jakimi wartościami dodanymi poza kapitałem owocuje relacja z inwestorem, opowiedział Piotr Szczepański z Mega Sonic S.A., firmy która znalazła swoich Aniołów Biznesu z pomocą sieci PSAB-I. O perspektywie inwestora działającego jako Anioł Biznesu opowiedzieli Michal Púčať oraz Peter Sojcak ze słowackiej firmy TVRDEX, s. r. o., którzy przedstawili również aspekty wdrożeń innowacyjnych rozwiązań w branży odnawialnych źródeł energii.

Po przerwie odbył się II blok tematyczny poświęcony finansowaniu innowacyjnych przedsięwzięć zapoczątkowany niezwykle ciekawym wystąpieniem Przemysława Jury o innowacyjności, przedsiębiorczości i start-upach w Polsce.
W kolejnych wystąpieniach Iwona Czaplikowska z Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Katowicach oraz Ewelina Hutmańska z firmy Capital ECI Sp. z o.o. wskazały uczestnikom możliwości skorzystania z dotacji unijnych i przedstawiły programy, z których możliwe jest jeszcze pozyskanie finansowania w bieżącej perspektywie dotacyjnej.

O finansowaniu przedsiębiorstw w czasach niepewności gospodarczej opowiedział Marcin Wilk, Dyrektor ds. Sprzedaży w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO Banku Polskiego w Katowicach. W swoim wystąpieniu podpowiedział słuchaczom jak należy postępować w czasie kryzysu gospodarczego.

Zakończeniem tego bloku tematycznego był niezwykle interesujący panel dyskusyjny pt. „Jak sfinansować innowacyjne przedsięwzięcie?”, w którym zasiedli wysokiej klasy eksperci : Piotr Wojaczek – Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Joanna Dąbrowska – Ekspert Związku Banków Polskich, Tomasz Kurek – Prezes Zarządu Polskiej Agencji Komercjalizacji Technologii Sp. z o.o., Marcin Wilk – Dyrektor ds. Sprzedaży w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO Banku Polskiego w Katowicach, Aleksandra Wanat – Dyrektor ds. Rozwoju i Analiz Ekonomicznych w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach oraz Anna Będkowska - Kierownik Funduszu Pożyczkowego w Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie. Od aspektu finansowania paneliści wraz z zaangażowaną w dialog publicznością przeszli do dyskusji nad genezą innowacyjności oraz transferem i komercjalizacją technologii.  

Trzecia część spotkania dotyczyła Innowacyjnych przedsięwzięć i nowoczesnych rozwiązań technologicznych w branży energetycznej. O możliwości rozwoju inwestycji w branży drzewnej i energetycznej opowiedziała Iwona Gaweł, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Żorach. Dominik Pietras z LOEN S.A. przedstawił inteligentne sieci energetyczne Smart Grids i Smart Metering oraz opowiedział o tym czy warto podjąć inwestycję w ten obszar, czy też korzystniej jest na razie się tylko przyglądać.

Na zakończenie tego bloku organizatorzy zaprosili ekspertów, by podzielili się swoją wiedzą na temat innowacyjnych rozwiązań technologicznych w branży energetycznej. W panelu dyskusyjnym zasiedli Dominik Pietras - Wiceprezes Zarządu LOEN S.A. , Krzysztof Bełech - Prezes Zarządu SATUS Venture Sp. z o.o. oraz Iwona Gaweł -  Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Żorach. Zarówno ten, jak poprzednie panele dyskusyjne moderował Przemysław Jura jako gospodarz spotkania.

Niezwykłą cechą wszystkich edycji Forum Gospodarczego InvestExpo organizowanego przez Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych i agencję Andy Hoz jest możliwość zdobycia nie tylko cennej i przydatnej przy realizacji innowacyjnych pomysłów wiedzy, ale również szansa na nawiązanie ciekawych, perspektywicznych relacji biznesowych. Organizator za każdym razem przykłada dużą wagę do tego aspektu spotkania, bowiem to właśnie rozmowy kuluarowe stanowią materię, w której uczestnicy Forum mogą swobodnie nawiązywać kontakty między sobą oraz z ekspertami występującymi w charakterze panelistów i prelegentów.

Również tym razem V Forum Gospodarcze InvestExpo poświęcone najważniejszym problemom małych i średnich przedsiębiorstw, w swoim założeniu stworzyło płaszczyznę do dyskusji i wymiany informacji oraz doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, środowiskiem naukowym i przedstawicielami administracji publicznej.

Po zakończeniu Forum odbył się pitching w ramach Ponadregionalnej Sieci Aniołów Biznesu – Innowacja, gdzie prezentowane były przed inwestorami jedne z najciekawszych projektów ubiegające się o pozyskanie finansowania przy wsparciu Sieci. Zwieńczeniem całodniowych obrad był wieczorny bankiet, gdzie goście przy muzyce na żywo mieli okazję zacieśnić relacje biznesowe i nawiązać nowe kontakty, które mamy nadzieję zakończą się wspólnymi biznesami.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom, prelegentom i panelistom V Forum Gospodarczego InvestExpo za przybycie i zbudowanie z nami ciekawego i owocnego wydarzenia!

Dziękujemy również naszym Partnerom i Patronom za wsparcie i pomoc w promocji Forum i już dzisiaj zapraszamy do współpracy przy kolejnych konferencjach z cyklu InvestExpo. Najbliższa już 25 kwietnia br. w Toruniu. Zapraszamy!

Fotorelacja TUTAJ

 

Partnerzy i patroni:
projektowanie stron www copyright by InvestExpo 2019